What is IQOS?
Why switch to IQOS?
Discover the science behind IQOS
We move forward, we IQOS
Buy the devices
Buy accessories for lil SOLID Ez
What is IQOS?
Why switch to IQOS?
Discover the science behind IQOS
We move forward, we IQOS
13/07/2022
Dok je pušenje duhana poznato od davnina, parenje se često smatra relativno nedavnom inovacijom. Neki izvori navode da je koncept parenja prisutan još od 1920-ih što znači da je ideja stara skoro 100 godina!
Godine 1927., čovjek po imenu Joseph Robinson stvorio je prvi električni isparivač, uređaj koji se "električno ili na drugi način zagrijava da bi proizveo paru”. Od tog trenutka počeo je polagani razvoj uređaja za parenje sa nekoliko različitih izvredbi tokom godina, sve do danas kada parenje predstavlja popularnu bezdimnu alternativu koju koriste odrasli korisnici širom svijeta.
Evo još malo historije o proizvodnji pare.
Danas, parenje je čin korištenja E - cigarete. Parilice su uređaji na baterije koji zagrijavaju tečnost, takođe poznatu kao e-tečnost, koja može sadržavati nikotin. Kada e-tečnost dođe u kontakt sa izvorom toplote u parilici, počinje da se isparava i stvara aerosol koji se udiše. Pošto se ne stvara dim, parilice se klasifikuju kao bezdimna alternativa cigaretama.
Dostupne su u svim oblicima i veličinama i poznate su po širokoj paleti opcija proizvoda u ponudi. Neke e-cigarete su samo za jednokratnu upotrebu, dok se druge mogu ponovo koristiti. Neke izgledaju kao cigarete (nazivaju se “cig-a-likes”), a druge podsjećaju na cigare ili olovke. U ponudi je i bezbroj aroma e-tečnosti, a neke e-tečnosti čak sadrže i nikotin u različitim koncentracijama.
Od najprimitivnijih modela do izvedbi kakve poznajemo danas, historija parilica je duga skoro jedan vijek. Koncept e-cigarete su obnovili i ponovo osmislili ljudi kao što su Joseph Robinson, Herbert A. Gilbert, Phil Ray, Norman Jacobson i Hon Lik.
Vjerovali ili ne, ideja o parenju postoji skoro 100 godina. Amerikanac po imenu Joseph Robinson predstavio je prvi patent za "električni isparivač" kasnih 1920-ih, a patent je odobren do 1930. godine.
Godine 1963., Herbert A. Gilbert je patentirao svoj izum: uređaj koji je nazvao "bezdimna neduhanska cigareta", rani koncept iznenađujuće nalik na današnje e-cigarete. Navodi se da je radio kao trgovac otpadnim metalom i nije imao prethodnog iskustva u konstrukciji proizvoda, ali je i sam bio pušač.
Nažalost, Gilbert nikad nije osigurao finansije za svoj izum. Iako je njegov patent odavno istekao, drugi izumitelji su ga mnogo puta citirali, uključujući Hok Lika, koji se često smatra tvorcem moderne e-cigarete.
Parenje koje poznajemo danas iskristaliziralo se kao koncept i dostupan proizvod 1980-ih. Tada su zaživjeli termini "parilica" i "parenje". Phil Ray, otac mikroprocesora i voditelj svemirskog programa Apollo, i sam je bio pušač. Započeo je rad na "bezdimnoj cigareti" zajedno sa svojim ličnim ljekarom, dr. Normanom Jakobsonom. Njihov proizvod nije iziskivao sagorijevanje, a od ranijih izuma razlikovao se po tome što je pružao dozu nikotina. Proizvod je takođe ličio na cigaretu po svom obliku, boji i dizajnu. Unutar uređaja je bio filter papir natopljen nikotinom, a nikotin se isporučivao bez sagorijevanja i dima.
Ray i Jacobson su bili među prvim zvaničnim istraživačima na polju isporuke nikotina, a njihov proizvod je doživio i komercijalizaciju, mada nije ostvario veći uspjeh. Međutim, tokom testiranja proizvoda Ray nije želio da se učesnici nazivaju “pušačima” koji “puše”, te je skovao izraze "parilica" i "parenje" koji su postali dio vokabulara koji danas koristimo.
Početkom 2000-ih rođena je moderna i komercijalno najuspješnija e-cigareta. Izumio ju je kineski farmaceut po imenu Hon Lik u Pekingu. Likove prve izvedbe bile su velike i glomazne, a kako je i sam bio pušač, smatrao je da proizvod mora biti prikladniji za svakodnevnu upotrebu u pokretu kako bi bio općeprihvaćen i potaknuo napuštanje cigareta.
Lik je konačno razvio manji, rafinirani uređaj zasnovan na emitiranju visokofrekventnog ultrazvuka u kombinaciji sa zavojnim grijačem za isparavanje tekućine sa nikotinom. Proizvod je patentiran 2003. godine, a 2004. godine na kinesko tržište stižu e-cigarete s grijaćim elementom na baterije koji isparava e-tečnost. Početkom 2005. godine započinje međunarodna prodaja e-cigareta.
Većina pronalazača koji su stvorili “parilice” i sami su bili pušači u potrazi za alternativom cigaretama. Mnogi su prepoznali potencijal koji stoji iza uređaja koji pruža iskustvo uživanja duhana ili nikotina, bez sagorijevanja koje je označeno kao ključni problem.
Danas su e-cigarete bezdimne alternative kontinuiranom pušenju koje isporučuju nikotinski aerosol bez sagorijevanja, to potencijalno znači niže razine štetnih i potencijalno štetnih hemikalija, mada ne bez rizika. Naravno, naučnom procjenom svake pojedine izvedbe e-cigarete utvrđuje se da li je to doista tako.
Pojedine izvedbe e-cigareta iz prošlosti nisu uključivale isporuku nikotina. Tek kad su Ray i Jacobson predstavili tu ideju, koju je kasnije razradio Lik, parenje je postalo komercijalno održivo. Na kraju, sve se svelo se na sposobnost razvoja efikasnih uređaja koji ovo iskustvo pružaju postojećim odraslim pušačima i uživaocima nikotina.